BA: Mesto ide stratiť 592 miliónov vďaka pozemkovým rošádam

Autor: Palo Petras | 26.2.2007 o 6:37 | Karma článku: 10,96 | Prečítané:  12003x

V porovnaní s programom mestskej rady pribudol na poslednú chvíľu do programu mestského zastupiteľstva 1 nenápadný, ale veľmi závažný bod: 12. Návrh na predaj a zámenu pozemkov v Bratislave, k. ú. Petržalka Ide o zámenu a predaj neskutočného objemu pozemkov pre Popper Capital, s.r.o. a Poplatky, a.s.. Pre detaily si pozrite dôvodovú správu a prílohy k tomuto bodu. Mesto za lukratívny pozemok dostane ornú pôdu pri čističke odpadových vôd. Skutočne výnosný obchod. Materiály k tomuto bodu sú veľmi slabé a nehodné mestského zastupiteľstva hlavného mesta. Prečo musia poslanci trpieť takto predkladané materiály. O čo ide

Mesto dáva:

Situácia pri Starom moste

Ide o smutne preslávené pozemky (tie vyšrafované - oba vzory), ktoré chcel primátor ponúknuť HB Reavisu za 2000 Sk/m2 za zníženie Aupark Tower o 7 poschodí. Neskôr z toho bola verejná súťaž a nakoniec nič, lebo NIEKTO súťaž zmaril. (Časť jednej ponuky nachádzajúca sa mimo obálky nebola opatrená prezentačnou pečiatkou magistrátu.).

Mesto dostáva:

Janíkov dvor

(Všimnite si vpravo ten smradľavý pľac pri Čističke odpadových vôd, na čo už toto bude mestu. Druhá vec, však aj tam malo byť South City, už nebude?)

Pri pozemkoch na predaj je navrhovaná cena za m2 19 tisíc, čiže 18364 m2 x 19 059 Sk/m2 = 350 000 000,- Sk, čo môže vyvolať dojem dobrého obchodu pre mesto. Ale keď si to prepočítame:

Kalkulácia ohľadne výmeny pozemkov

(nakoľko v prílohe k materiálu chýbajú znalecké posudky, musíme narábať s približnými číslami)

Mesto vymieňa pozemky 42492 m2 x 19 059 Sk/m2 = -809 855 028,- Sk (odhadná cena podľa ceny pri predaji, nakoľko ide o rovnakú lokalitu)

Mesto dostáva pozemky 65000 m2 od Popper Capital a Poplatky a.s, z toho:
- orná pôda - 54 152 m2 x 2 011 Sk/m2 = +108 899 672,- Sk (cena z vlaňajšieho predaja pozemkom Popru tiež v tej lokalite podľa znaleckého posudku)
- zast.plochy - 36 305 m2 x 3 000 Sk/m2 = +108 915 000,- Sk (3000Sk/m2, bežná cena pre Petržalku za stavebný pozemok, napríklad pozemok pre Aupark Tower sa predal za 2300 Sk/m2)
(od nákladov na odstránenie stavieb môžme abstrahovať, lebo obe strany si navzájom dávajú podobný rozsah zastavaných plôch)

Výsledok: - 592 miliónov v neprospech mesta


Čo sa udialo vlani.

2.marca 2006 poslanci schválili výstavbu nového autobusového depa MHD z územia medzi Starým a Prístavným mostom na koniec Petržalky - Janíkov dvor. Urobili to týmto uznesením . Je veľmi podobné ako návrh terajšieho. Obrovská výmena asi 60 tisíc m2 a predaj 24 tisíc m2. Perlička: Bod rokovania sa volal: Návrh na zámenu pozemkov v Bratislave, k. ú. Petržalka, so spoločnosťou Popper Capital, s.r.o., so sídlom v Bratislave. O predaji ani slova.

Popper Capital,s.r.o. vtedy dostal pozemky (hneď vedľa od tých, čo ide kúpiť teraz) v rozlohe 23 980 m2 za to, že vybuduje depo v hodnote 183,5 miliónov podľa projektu firmy GFI (sídli tam kde J&T, Lamačská 3). Čiže tie pozemky vlastne kúpil za 7652Sk/m2 . Samozrejme bez súťaže. Dnes, asi v obave pred súťažou, radšej navrhli cenu 19 059Sk/m2. Keby sa táto cena použila pred rokom, mesto by získalo navyše 273 miliónov!!

Aby sme boli spravodliví, na rokovaní bolo spomenuté zo strany predkladateľa, z horeuvedených 273 miliónov treba odpočítať:
- odstránenie súčastných stavieb depa - 50 miliónov (2000 Sk/m2) a
- odstránenie ropných látok z pôdy - 120 miliónov (5000 Sk/m2)

Čiže reálny výnos 103 miliónov. O týchto 2000+5000 Sk môžme navýšiť skutočnú "cenu" za 1m2 na 14652 Sk. Ale sú toto reálne odhady nákladov? To je len tvrdenie žiadateľa. Keď nie je verejná súťaž, ako to môže mesto posúdiť? Nie je pre mesto najľahšie mať viac ponúk a vybrať najlepšiu?

Ďalej si s mestom vymenili pozemky v rozlohe 60 tisíc m2, s tým rozdielom, že mesto dalo lukratívne pri Dunaji a Popper na konci Petržalky. Odhadovaný rozdiel v cene pri použití ceny 19 tisíc, ktorú sami dnes navrhujú a teda strata pre mesto je: 1 miliarda Sk !!! Oficiálne boli ceny za pozemky pri Dunaji aj tie na konci Petržalky podľa znaleckého posudku skoro zhodné, cca 2000 Sk/m2, čo je tiež zvláštne.

Jeden z možných dôvodov, prečo bola cena relatívne nízka je fakt, že pozemky sa predávali pred tým, ako sa mal schváliť Územný plán tejto lokality. Čo je neštandardný postup. Možno to súviselo s tým, že už o 2 týždne po zastupiteľstve primátora zobrali do lietadla J&T na veľtrh nehnuteľností do Cannes.

Kto to zvládnete, pozrite si video záznam z rokovania o tomto bode. Rečnilo sa hodinu aj štvrť, rôzni poslanci sa snažili vypočítať skutočnú cenu pozemkov, porovnávali rôzne čísla, každý operoval s inými, celé to bolo dosť amatérske, ale to všetko pre slabo pripravený materiál. Aj tak by si ale primátor a námestník primátora nemali robiť srandu z vystupujúcich poslancov, ktorí sa snažili návrhmi uznesení zlepšiť podmienky pre mesto. Som zvedavý, či sa to zopakuje teraz, 1.marca 2007 pri bode 12.

Verejné súťaže

Z horeuvedených dôvodov je jasné, že mesto môže maximalizovať zisk z predaja len cez verejné súťaže. Prečo sa tomu bráni? Prečo to ani nevysvetlí verejnosti? Predstavte si navyše 592 + 103 + 1000 = 1695 miliónov, čo mohlo isť napríklad investične do MHD. Alebo na rekreačné zóny (Mesto tvrdí, že nemá peniaze na to, aby to utiahlo samé). - Ja si myslím, že mesto by mali začať riadiť profesionálni manažéri a ekonómovia!!

Ďalšie podstatné otázky ohľadne tejto pozemkovej operácie

1. Prečo sa nemôže zopakovať verejná súťaž ? Žeby toho magistrát nebol schopný? Zase nejaký pracovník magistrátu zle prijme obálku, alebo sa zas nedostatočne nastavia pravidlá? Na konci dôvodovej správy je napísané, že najvyššia ponuka v zmarenej súťaži bola 16 tisíc - toto má byť odobrenie ceny 19 tisíc?

2. Nosný dopravný systém (NDS). Mesto sa zbavuje týchto pozemkov v koridore NDS. Teraz sa nebavme o tom, či nosný systém áno alebo nie, ale prečo mesto predáva pozemky, kadiaľ má viesť NDS. Táto otázka pri pokuse o predaj pred rokom, vôbec nepadla. Druhá vec je, že o nosnom systéme sa veľa nehovorí, súvisí to s týmito pozemkovými rošádami?

3. Zastavané plochy čo dostáva mesto na konci Petržalky, vôbec nie je uvedené čo na nich stojí. Zdá sa mi dobre? Mesto vyfasuje ten SKLÁDKOVÝ KOPEC, na ktorom sa preháňajú motokáry? Tam bude depo? Alebo bude depo vedľa skládky? Susediť so sídliskom South City? To bude určite lukratívne bývanie.

4. Nie je jasné, ktorá zo spomínaných 2 spoločností dostane ktoré pozemky pri zámene. Zrejme je to asi jedno, lebo spoločnosti majú spoločný záujem, čiže predkladateľ sa neunúval to lepšie vyšpecifikovať. Poplatky a.s. (predseda predstavensva Ivan Feješ) dáva mestu 65 tisíc m2 a nie je napísané, čo má dostať za to.

5.Nájomná zmluva. Tie pozemky, ktoré sú rezervované pre budúce komunikácie, majú byť len prenajaté. Okrem toho, že nie sú na mapke vyznačené, návrh nájomnej zmluvy vôbec nie je priložený a dokonca nie je zrejmé s akým subjektom bude nájomná zmluva podpísaná. Nie sú vyšpecifikované podmienky výstavby komunikácíií a detaily financovania a odovzdania hotového diela do vlastníctva mesta.

6. Tento bod nebol ani na programe Mestskej rady ani v poslaneckých komisiách ( správy majetku, dopravnej, finančnej, atď ) a má veľmi slabé podklady pre rozhodovanie. Poslanci by nemali strácať s týmto bodom čas, tak ako minulý rok, a rovno ho zamietnuť. Toto je zastupiteľstvo hlavného mesta, materiály by mali byť kvalitne pripravené a v dostatočnom predstihu známe.

7. Majetok, ktorý mesto považuje pre neho za prebytočný, by mali mať právo prednostne získať (nájom alebo vlastníctvo) mestské časti. Čo keď MČ Petržalka by možno úplne inak chcela naplniť verejné funkcie ako predajom pozemkov a následnou zástavbou v réžii súkromného subjektu.

8.
Inkriminované firmy sídlia na rovnakej adrese: Štúrova 11, kde sídli aj iná Popper firma: Popper Development sro , ktorej spoločníkmi sú už spomínaný Ivan Feješ a Štefan Beleš, ktorý je 1.podpredsedom Strany Zelených. Developer so zmyslom pre životné prostredie. Mimochodom primátorov spolužiak.

8. Ďalšia Poper firma, Popper a.s. zorganizovala v minulosti architektonickú súťaž na South City - Janíkov Dvor, súťaž bola zrušená a učastníci architekti rozrušení.

Ďakujem za pozornosť a prosím o vyplnenie ankety.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?