reklama

Prichádza nový stavebný zákon ( a môj seriál článkov o ňom)

Celý mesiac sa naťahujem s informačným oddelením Ministerstva výstavby a verejných prác o to, aby návrh nového stavebného zákona vystavili. Dospel som len k tomu, že, citujem: Aktualne znenie navrhu zakona je zverejnene na web-stranke uradu vlady. Na moju doplňujúcu jednoduchú otázku: Kde? som už odpoveď nedostal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Dozvedel som sa to až teraz, vďaka diskutérovi tibor81.

19.októbra 2007 zverejnili aktuálnu verziunávrhu nového stavebného zákona a tedakonečne môžem začať môj seriál článkov podobne,ako Jozef Drahovský prináša komentáre k novele zákona o premávke na pozemných komunikáciách.

Predošlá dostupná verzia stavevného zákona bola až z 11.decembra.2006 a zo 70 oslovených subjektov k nej 48 z nich dalo 1440 pripomienok, z ktorých bolo 1100 akceptovaných.

Jednoduchým porovnaním s aktuálnym návrhommôžete zistiť, že prišlo k rozsiahlym zmenám. Možnopovedať, že vznikol úplne nový návrh.

Malá odbočka: Musím povedať, že takétoskryté (voči verejnosti) pripomienkové konanie sa minepáči. Áno, niekto môže namietať, všaknávrh zákona bol zverejnený, môžešprimomienkovať keď chceš. Ale mne k tomu chýbazverejňovanie pripomienok. Aby pripomienkujúce subjekty videli,čo už je pripomienkované a nestrácali s tým čas.Maximálne, na nejakom web portále s pripomienkami, by zatú pripomienku zahlasovali, že ju aj oni podporujú. Aletoto vidím na samostatný článok o mojej predstavepripomienkového konania.

Aktuálna verzia zákona, ktorá sa ocitla v kategórii Nezaradených na rokovanie vlády, má 111 strán a 188 paragrafov a 5 príloh:

1. Návrh nového zoznamu stavebných úradov
2. Návrh nového zoznamu stavebných inšpektorátov
3. Náležitosti stavby, ktorá nepotrebuje stavebné povolenie, ani ohlásenie
4. Náležitosti stavby, ktorá vyžaduje ohlásenie
5. Náležitosti stavby, ktorá potrebuje stavebné povolenie v sprísnenom režime
(Je zrejmé, že stavby, ktoré nespadajú pod žiadnuz príloh 3 až 5, potrebujú "klasické"stavebné povolenie

Prečo je treba nový stavebný zákon, si môžete prečítať v dôvodovej správe.V mojich článkoch sa pokúsim priniesť ďalšiedôvody, prečo je dôležitý novýstavebný zákon, prípadne, aké su k nemuvýhrady, ktoré doteraz neboli zapracované a prečo.

Ministerstvo výstavby a verejných prácplánuje účinnosť nového zákona od1.januára 2009. Naťahujú to pekne aflákajú. Nový zákon tu treba ako soľ, prikaždej problematickej stavbe je spomínaný, zrejme tonikomu "hore" nevadí. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prekvapuje ma, prečo neprijali urýchlene aspoň novelustavebného zákona, ktorá by reálnevyriešila systém pokút, opatrenia voči čiernymstavbám, zakázala dodatočné povoľovanie,zvýšila právomoci polícii a podobné,dávno známe nedostatky súčasnéhozákona.

Nový stavebný zákon tak prichádza trochu pofunuse, nakoľko sa už na väčšine lukratívnychmiest postavili stavby, ktoré by pri dobrej legislatíveneboli povolené.

Konkrétne pripomienky k návrhu budem mať v nasledujúcom článku.Prosím čitateľov, aby si návrh zákona pozreli,prípadne pripomienky k nemu vložili do diskusii.

Chcem by som pripraviť, ako som už hore spomínal,špecifickú web stránku na pripomienkovanie návrhu stavebného zákona aj s možnoťou diskusie. Daťpripomienkovanie na vyšší "level" a otvoriť hoverejnosti.

Každá pomocná ruka je vítaná.

Palo Petras

Palo Petras

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nekompromisný ale konštruktívny kritik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKritika inštitúciíVýstavbaDopravaPolitikaSpoločnosťEkonomikaInéČítať pri 1.návšteve! v1.1

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu