Prichádza nový stavebný zákon ( a môj seriál článkov o ňom)

Autor: Palo Petras | 7.11.2007 o 3:13 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  8525x

Celý mesiac sa naťahujem s informačným oddelením Ministerstva výstavby a verejných prác o to, aby návrh nového stavebného zákona vystavili. Dospel som len k tomu, že, citujem: "Aktualne znenie navrhu zakona je zverejnene na web-stranke uradu vlady." Na moju doplňujúcu jednoduchú otázku: "Kde?" som už odpoveď nedostal.

Dozvedel som sa to až teraz, vďaka diskutérovi tibor81.

19.októbra 2007 zverejnili aktuálnu verziu návrhu nového stavebného zákona a teda konečne môžem začať môj seriál článkov podobne, ako Jozef Drahovský prináša komentáre k novele zákona o premávke na pozemných komunikáciách.

Predošlá dostupná verzia stavevného zákona bola až z 11.decembra.2006 a zo 70 oslovených subjektov k nej 48 z nich dalo 1440 pripomienok, z ktorých bolo 1100 akceptovaných.

Jednoduchým porovnaním s aktuálnym návrhom môžete zistiť, že prišlo k rozsiahlym zmenám. Možno povedať, že vznikol úplne nový návrh.

Malá odbočka: Musím povedať, že takéto skryté (voči verejnosti) pripomienkové konanie sa mi nepáči. Áno, niekto môže namietať, však návrh zákona bol zverejnený, môžeš primomienkovať keď chceš. Ale mne k tomu chýba zverejňovanie pripomienok. Aby pripomienkujúce subjekty videli, čo už je pripomienkované a nestrácali s tým čas. Maximálne, na nejakom web portále s pripomienkami, by za tú pripomienku zahlasovali, že ju aj oni podporujú. Ale toto vidím na samostatný článok o mojej predstave pripomienkového konania.

Aktuálna verzia zákona, ktorá sa ocitla v kategórii Nezaradených na rokovanie vlády, má 111 strán a 188 paragrafov a 5 príloh:

1. Návrh nového zoznamu stavebných úradov
2. Návrh nového zoznamu stavebných inšpektorátov
3. Náležitosti stavby, ktorá nepotrebuje stavebné povolenie, ani ohlásenie
4. Náležitosti stavby, ktorá vyžaduje ohlásenie
5. Náležitosti stavby, ktorá potrebuje stavebné povolenie v sprísnenom režime
(Je zrejmé, že stavby, ktoré nespadajú pod žiadnu z príloh 3 až 5, potrebujú "klasické" stavebné povolenie

Prečo je treba nový stavebný zákon, si môžete prečítať v dôvodovej správe. V mojich článkoch sa pokúsim priniesť ďalšie dôvody, prečo je dôležitý nový stavebný zákon, prípadne, aké su k nemu výhrady, ktoré doteraz neboli zapracované a prečo.

Ministerstvo výstavby a verejných prác plánuje účinnosť nového zákona od 1.januára 2009. Naťahujú to pekne a flákajú. Nový zákon tu treba ako soľ, pri každej problematickej stavbe je spomínaný, zrejme to nikomu "hore" nevadí. 

Prekvapuje ma, prečo neprijali urýchlene aspoň novelu stavebného zákona, ktorá by reálne vyriešila systém pokút, opatrenia voči čiernym stavbám, zakázala dodatočné povoľovanie, zvýšila právomoci polícii a podobné, dávno známe nedostatky súčasného zákona.

Nový stavebný zákon tak prichádza trochu po funuse, nakoľko sa už na väčšine lukratívnych miest postavili stavby, ktoré by pri dobrej legislatíve neboli povolené.

Konkrétne pripomienky k návrhu budem mať v nasledujúcom článku. Prosím čitateľov, aby si návrh zákona pozreli, prípadne pripomienky k nemu vložili do diskusii.

Chcem by som pripraviť, ako som už hore spomínal, špecifickú web stránku na pripomienkovanie návrhu stavebného zákona aj s možnoťou diskusie. Dať pripomienkovanie na vyšší "level" a otvoriť ho verejnosti.

Každá pomocná ruka je vítaná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?