reklama

Ad: Jediná otázka o predaji mestských nehnuteľností - odpovede

Pred ostatným mestským zastupiteľstvom som verejne položil primátorovi Bratislavy otázku Čo bude mesto robiť, ak predá všetky svoje pozemky a budovy? Na túto otázku mi odpovedali okrem čitateľov aj poslanci a dokonca samotný primátor, samozrejme cez svojho hovorcu:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Anonymný mestský poslanec:
Verim,ze k tomu nedojde. Pozrite sa i z druhej strany mince. Mnohym predajomsa zabranilo, ale Vasu pozitivnu reakciu si nepamatam. Mesto zije aj zdani z nehnutelnosti a tie sa vyberaju z nehnutelnosti, ktore sapostavia na pozemkoch, ktore predalo aj mesto. Mozno odborna analyza byVam ukazala, kedy nastane v nasom meste stav, kedy sa uz neoplatipredavat pozemky a budu stacit prijmi z dani. Ocakavam, ze sa zamyslitei nad takymto variantom. Okrem ineho primator nic nepredava, ibapodpisuje zmluvu, ktoru odsuhlasia poslanci.

Anonymný mestský poslanec:
Predajompozemkov do rozpočtu mesta prichádzajú kapitálové príjmy a tie sa môžupoužiť iba na financovanie kapitálových výdavkov. Mesto už svojuúverovú zaťaženosť zvyšovať nemôže, preto takto získané prostriedkypoužíva na financovanie investičných zámerov na rozvoj mesta. A že jekam investovať, to je aj Vám známe. Kritika sa hrnie zo všetkých strán,každý má svoju predstavu, čo by bolo dobré zrenovovať, či postaviť.Predchádzajúce roky peniaze na obnovu mesta zďaleka nestačili vykryťpotreby.

Napriek tomu sa zvolenou stratégiou podariloznačnú časť mesta a života v nej zrevitalizovať. Som presvedčený, žestratégia bola, a je správna. Mesto nemá na udržiavanie a obnovuprostriedky. Navyše som nikoho nevidel odnášať kúpené pozemky či budovyna chrbáte z mesta von. Kto do toho dal peniaze, a nie málo, ten sa oto aj stará. Je to cesta na skvalitnenie života občanov v meste. Že niekaždý mal, či má, možnosť si niečo kúpiť? Existujú banky, úvery, ktomu treba sa poobzerať, urobiť si ponikateľský zámer, zvážiť si rizikáa hŕŕŕ do toho. Je ešte čo predávať.

Peter Lenč / KDH:
Moznona uvod poukazem na malu nepresnost vo Vasom clanku. Podla zakona orozpoctovych pravidlach pre samospravu prijmy z predaja majetku sa dajupouzit iba na kapitalove vydavky a nie na spotrebu ako uvadzate vclanku. Samozrejme, investuje sa aj do DPB, ale ide to do nakupu novychautobusov, ktorych stav je zalostny a asi nikto nema nic proti obnovevozoveho parku a zvyseniu kultury cestovania.

K Vasejotazke "dokedy sa bude predavat mestsky majetok" by bola asinajjednoduchsia odpoved "dovtedy kym mesto nejaky bude mat", ale to bysom priliz zjednodusil a zvulgarizoval. Urcite treba k tomu pristupovatdiferencovane a citlivo. Treba zvazovat, ake su zamery mesta vkonkretnych oblastiach, ci je majetok o kupu ktoreho je zaujem potrebnypre mesto a jeho rozvoj.

Ak sledujete rozpravu kmajetkovym veciam v zastupitelstve, myslim, ze poslanci k tymto veciampristupuju dost zodpovedne. Tieto argumenty sa urcite beru do uvahy. Kcelemu tomu systemu financovania mesta treba povedat, ze aj v sucasnejpodobe je nedostatocne a to nehovorim o skrytom dlhu z minulosti, kedsa do infrastruktury mesta neinvestovalo skoro nic. Tolko k Vasejotazke.

Hovorca primátora Milan Vajda:
Hlavnemesto SR Bratislava ako obec a pravnicka osoba vlastni v sucasnostipriblizne 52 milionov stvorcovych metrov pozemkov a 6 300 objektov vnominalnej hodnote okolo 33 miliard Sk. Samozrejme, trhova hodnotatohto majetku moze byt podstatne vacsia. Podiel pozemkov vo vlastnictvemesta na celkovej rozlohe Bratislavy je asi 14 %.

Takytovelky nehnutelny majetok ziskala Bratislava, ale aj vsetkych ostatnych2 860 miest a obci na Slovensku, zakonom SNR c. 138/1991 o majetkuobci. Zmysel tohto zakona bol jednoznacny: opatovne privatizovatdovtedajsi statny ci narodny majetok socialistickeho statu. Mesta aobce ziskali tymto majetkom vsetky veci, ktore dovtedy patrili narodnymvyborom, majetok statnych podnikov a organizacii, ktore zalozili NV,historicke radnice, nehnutelnosti predskolskych a skolskych zariadeni,viacere ucelove objekty budovane v tzv. Akcii Z za komunizmu, atd.

Taksa stalo, ze nehnutelny majetok, ktory vlastni a spravuje na Slovenskumesto alebo obec - netyka sa to len Bratislavy, ale v podstatektorehokolvek vacsieho mesta na Slovensku - je ovela vacsi, ako jepriemerne nehnutelny majetok zapadoeuropskeho alebo severoamerickehomesta, kde nepoznali nieco ako znarodnovanie alebo Vitazny Februar1948, ale kontinualne niekolko storoci rozvijaju u ludi i firiem zmyselpre vlastnictvo, majetok, a prirodzene aj starostlivost a zodpovednoston.

Dalsidovod pre zakon o majetku obci bol prozaickejsi: zakonom garantovaneprijmy miest a obci na Slovensku - najma dane - zial ani zdalekanepokryvaju vydavky na tradicne mestske sluzby a produkty, ako je MHD,verejne osvetlenie, prevadzka skol, socialnych zariadeni, starostlivosto verejnu zelen, atd. V poslednych rokoch sa prijmy z dani obcanovnepodielaju ani 50 percentami na vydavkoch mesta. Vo vyspelychkrajinach EU, najma v tzv. "welfare states", ako su krajiny Beneluxualebo Skandinavie, danove prijmy tvoria vyse 90 % vsetkych prijmovmesta. Obrazne povedane, primatori a starostovia v tychto mestachnepotrebuju pri schvalovani rozpoctu velmi vymyslat: vsetko, co trebapre obcanov urobit, zaplatia z dani obcanov. U nas to tak este dlhsienebude, v opacnom pripade by sme sa nemohli hrdit 19 % danou z prijmu,alebo by sme museli vyrazne zatazit obcanov napr. na dani znehnutelnosti (u vacsiny z nas sa to tyka dane za byt).

Kedzetoto zatial nie je realne, zastupitelstva musia rozmyslat ako naplnitchybajucich 50 % rozpoctu. Prijmy z nakladania s mestskym majetkom -predajov a najmov - tvoria uz od roku 1991 nielen v Bratislave, ale vovsetkych vacsich mestach na Slovensku dolezitu prijmovu cast rozpoctov,v Bratislave okolo 20 az 25 %. Zvysok su v podstate rozne financneoperacie - uvery, obligacie, ap.

Samozrejme,zdaleka nie vsetok mestsky majetok je na predaj alebo je predatelny.Velka cast nehnutelneho majetku mesta ma skor charakter nakladovehomajetku, ktory nie je vhodny ani urceny na odpredaj. Su to napr.verejne pozemne komunikacie, dopravne zariadenia (elektrickove trate),verejna zelen, bytove domy bez obchodnych priestorov, atd. Mestozakonom prevzalo k takemuto majetku zavazky, preto ho spravuje audrzuje.

Odhadekonomov je, ze od roku 1991 - napriek otazkam podobnym Vasej z uvodu -hlavne mesto nepredalo dodnes viac ako 5-10 % svojho nehnutelnehomajetku. Isteze, podobnym tempom by sa cisto teoreticky mohlo raz stat,ze uz nebude co predat. Ale prakticky k tomu nemoze prist. Ovelarealnejsi - verim - je predpoklad, ze so zlepsujucou sa ekonomikoutejto krajiny, kontinualnym vyvojom a plnsou penazenkou obcanov sapostupne upravia aj proporcie jednotlivych prijmovych poloziekslovenskych mestskych rozpoctov a standardne prijmy, ako ich pozname zvyspelych ekonomik zapadnej pologule - najma danove - budu postacovatnielen na bezne vydavky mesta, ale aj na rozvojove programy mesta.

Aeste poznamka k programom mestskeho zastupitelstva: prevaha navrhovmajetkoveho charakteru ani v buducich rokoch - bez ohladu na to, akehopolitickeho zafarbenia bude mestska samosprava - uplne nevymizne. Budeto aj preto, ze uplne prirodzene existuju stovky mozno tisice obcanov,ktori chcu od mesta nieco kupit, aby si vysporiadali svoj pozemok,rozsirili zahradu, scelili nehnutelnost ap.

Verim,ze sa mi podarilo aspon niektore veci okolo temy predaj mestskehomajetku dovysvetlit a zaroven som Vas neurazil zbytocnym mentorovanim.

S uctou

Milan Vajda
Hlavne mesto SR Bratislava
veduci odd. komunikacie a marketingu

---------

Ďakujem všetkým za odpovede.

Palo Petras

Palo Petras

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nekompromisný ale konštruktívny kritik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKritika inštitúciíVýstavbaDopravaPolitikaSpoločnosťEkonomikaInéČítať pri 1.návšteve! v1.1

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu