BA: Iuventa zamieňa pozemky argumentujúc novou bikrosovou dráhou

Autor: Palo Petras | 22.10.2007 o 6:01 | Karma článku: 8,13 | Prečítané:  3496x

SME k tejto téme zverejnilo správu SITA už 5.októbra 2007. Táto informácia ale ušla mojej aj vašej pozornosti, nakoľko ju v SME zaradili do Správ z domova a nie do Bratislavskej prílohy. Tomuto by som sa nebol venoval, keby bola IUVENTA súkromná firma. Ale IUVENTA je správcom majetku štátu majetku a to mení situáciu. Dobrá duša náhodou listujúc Materiály na pripomienkové konanie uverejnené na web stránke Ministerstva školstva, zbadala že Iuventa ide zamienať pozemky. Nakoľko spojenie Iuventa a pozemky evokuje rôzne neštandardné prevody pozemkov, pozrel som sa na materiál bližšie.

Aktéri výmeny

IUVENTA -
je organizáciou v priamej pôsobnosti Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorá zabezpečuje aktivity súvisiace s napĺňaním Koncepcie štátnej politiky vo vzťahu k deťom a mládeži. Na základe kontraktov s MŠ SR realizuje vzdelávacie, školiace, metodické a informačné aktivity pre mladých ľudí a profesionálnych aj dobrovoľných pracovníkov s deťmi a mládežou.

JUVEN s.r.o., vlastníci Ing. Dušan Fašiang a Juraj Potočár. J.Potočár je známy v súvislosti s výmenami pozemkov pri Bratislavskom letisku a tým, že zobral starostu Donovál na Severný pól.

Dôvod výmeny

Citujem z predkladacej správy: "Členitosť terénu ako aj pôvodný priebeh hranice parciel neumožňuje uskutočniť zámer IUVETY a to výstavbu bikrosového areálu spĺňajúceho medzinárodné štandardy. Zámenou nehnuteľného majetku štátu IUVETNA nadobudne do svojej správy pozemky, na ktorých bude možné vybodovať nový bikrosový areál spĺňajúci medzinárodné štandardy a zlepšia sa podmienky prístupu z hľadiska využívania a údržby nového areálu."

Prečo sa IUVENTA tak dôrazne zameriava na bikros?
Keď v jej ostatnej výročnej správe nie je slovo bikros spomenuté ani raz? Dokonca ani slovo začínajúce na cyklist a prekvapujúco ani šport ?!?

Situačná mapa
(ukázaním kurzoru myši na mapu sa vám zobrazia orientačné hranice parciel. Nápad (c) http://antoniaci.blog.sme.sk/ )
(AKTUALIZOVANÉ 22.10.2007 18:45: kliknutím na obrázok sa vám ukáže územný plán danej lokality)

(komu sa mapa nezmestí na obrazovku, stlačte F11)

1Všimnite si, že IUVENTA púšta aj prístupovú cestu na hranici jej areálu!!! Slabo zelená čiaka vpravo dole.
Otáznik označuje neznámu polohu tajomnej parcely 2416/32, ktorá nie je na aktuálnom liste vlastníctva (LV). Zrejme novozniknutá.

Nesúlad s veľkosťou parciel

parcela typ vlastník výmera v m2

materiál MŠ SR na LV
2450/127 Iné pozemky IUVENTA 5569 3322
2450/132 inžinierske stavby IUVENTA 232 22
2450/133 verejná zeleň IUVENTA 737 514
2450/126 Iné pozemky IUVENTA 98 98
2416/14 pre šport IUVENTA 1710 1710
2416/29 pre šport IUVENTA 139 139
2450/89 Iné pozemky JUVEN sro 1730 2171
2416/27 Iné pozemky JUVEN sro 1908 3107
2416/32 ?? nie je na LV JUVEN sro 4847 527? nie je na LV
Suma pozemkov za oba subjekty je zhodná 8485 5805


Prekvapivý súlad v ohodnotení pozemkov

Súdny znalec, Ing. Daniel Cibuľa, ohodnotil pozemky každej zo strán na totožnú cenu 39.957.562,-Sk pritom majú rôznu funkciu v územnom pláne, rôzne aktuálne využitie. Zrejme úplnou náhodou tento istý súdny znalec ohodnotil navlas rovnako aj iné zamieňané pozemky pre inú firmu p.Potočára v minulosti (viac Privatizácia letiska začína smrdieť ).

Prečo sa to mne nepáči

1. Chýbaju priložené aktuálne listy vlastníctva
2. Chýbajú snímky z mapy, resp. iné zobrazenia na mape
3. V znaleckom posudku mi chýba ohodnotenie faktu, že bikrosová dráha je už zbavená stromov a IUVENTA má získať zalesnené plochy - problém s výrubom stromov.

Materiál nie je hodný rokovania vlády

Napadá mi klasická otázka: Bol tento materiál odfláknutý zámerne alebo z nedostatku úradníckej kvality? Vie minister školstva Mikolaj, aký materiál ide predložiť na rokovanie vlády?

Tak môže sa majetok štátu predávať alebo zamieňať alebo nie? Človek by si myslel, že Fico zastavil privatizáciu, ale nie, s majetkom štátu sa veselo obchoduje ďalej. Citujem z predkladacej správy tohto materiálu:

Podľa zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov môže správca uzavrieť zámennú zmluvu, ktorou nadobudne do svojej správy veci, ktoré mu budú slúžiť na plnenie úloh v rámci predmetu jeho činnosti, alebo v súvislosti s ním, pričom zámennou zmluvou možno zameniť i majetok, ktorý nie je prebytočný.

Záverom

Rozpočet Iuventy nie je na webe a tak sa ani nedozvieme, či vybudovanie bikrosového areálu naozaj plánujú. Alebo sa len našiel spôsob, ako pomôcť súkromnému vlastníkovi sceliť pozemky?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.

Komentár Zuzany Kepplovej

Prečo sa Šufliarsky ponáhľal vysvetľovať

Svoj spoločenský vplyv v tomto štáte si odmeriate vzdialenosťou od Kočnera.


Už ste čítali?