Hokejový štadión zahustí Petržalku a futbalový likviduje Inter

Autor: Palo Petras | 19.9.2007 o 6:01 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  10572x

Tento štvrtok zasadá mestská rada a o 2 týždne na to mestské zastupiteľstvo. Program rady je z veľkej časti zhodný s programom zastupiteľstva, takže si môžme priblížiť, čo nás čaká na zastupiteľstve. Ako podstatné ja vidím body 12 (výmena pozemkov pre hokejový štadión za pozemky v Petržalke) a 14 (pozemky pre futbalový štadión - likvidácia športových klubov Interu), ďalej body 7 (čerpanie rozpočtu) a 8 (prehľad spoločností s účasťou mesta):

Z programu mestskej rady

Bod 7 - Prehľad čerpania rozpočtu za 1.polrok 2007 (detailné položky, dokonca KOLÁČOVÉ GRAFY!)
Bod 8 - Hospodárenie spoločností s majetkovou účasťou mesta

Na body 7 a 8 sa možno pozriem v samostatnom článku, teraz poďme na štadióny:

Bod 12. Návrh na majetkovoprávne vyporiadanie nehnuteľností v Bratislave, k. ú. Nové Mesto, pre účely výstavby multifunkčného športového centra

Bod 14. Návrh na dlhodobý nájom pozemkov v Bratislave, k. ú. Nové Mesto, parc. č. 11281/1, parc. č. 11281/2, parc. č. 11281/3, parc. č. 11281/4, parc. č. 11281/17, spoločnosti Národný futbalový štadión, a. s., so sídlom v Bratislave


Bod 12 - Hokejový štadión / multifunkčná športová hala

Mesto chce prispieť k obom projektom svojim vkladom. Financie nemá, tak chce aspoň oferovať pozemky. Pre hokejový štadión zatiaľ nevlastní vyhovujúcu lokalitu. Parciálni vlastníci blokujú zcelenie pozemku a hokejový zväz už zopár týždňov nervózne prešlapuje. Asi už naňho tlačia z IHWC.

Nedávno do hry vstúpil nový pozemok - cyklistická dráha na Kalinčiakovej ako 3.variant (okrem pozemkov medzi mostami a pri letisku).

Krátka chronológia

1. Cyklistickú dráhu, budovy aj pozemok na Kalinčiakovej vlastnilo Slovenské združenie telesnej kultúry.
2. Predali to Slovenskému zväzu cyklistiky za priateľskú cenu.
3. Cyklisti to vzápätí predali stavebnodeveloperskej firme Strabag za trhovú cenu.
4. Načo je ale Strabagu pozemok cca 17000 m2, ktorý je v územnom pláne označený na šport?
5. Zrejme na toto: Strabag to ide z mestom vymeniť za 3 lukratívne stavebné pozemky v Petržalke.

Strabag dostane na výmenu tieto lukratívne fleky:

1. Gwerkova/Jankolova v Ovsišti - magistrát neodporúča zastavať, prečo im to teda dáva !?!?
Útržkové citáty z územnoplánovacej informácie: "Parcely sú súčasťou územia, ktoré je definované ako stabilizované. Funkcia územia je 101 - viacpodlažná zástavba obytného územia. Miera stavebných zásahov do 15% celkovej podlažnej zástavby v území. V zásade sa jedná o nadstavby, dostavby a prístavby budov. Prvoradým je zvýšenie kvality prostredia, nielen kvality zástavby. Parcela bola navrhnutá na dostavbu viacpodlažnými objektami (10/2001) ale vzhľadom na nesúhlas obyvateľov, MČ Petržalka v ďalšej príprave nepokračovala. Neodporúčame intenzifikovať umiestnením investičných zámerov." Strabag tu zrejme chce občanom postaviť park.

2. Jiráskova/Tupolevova - vedľa divadla Ludus, plocha je prirodzeným pokračovaním námestia, však tam chcú robiť park, prečo zastavať?

 

Útržkové citáty z územnoplánovacej informácie: "Funkčné využitie 501 - zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti. 4 nadzemné podlažia, podzemné garáže.Je potrebné overiť možnosť zastavania parcely a podmienky využitia na MČ Petržalka"


obrázok platí aj pre bod 3.

3. Jiráskova/LIDL - špic smerom na križovatku

 

Útržkové citáty z územnoplánovacej informácie: "Funkčné využitie 201 - občianska vybavenosť celomestského a nadmestského významui. 4 nadzemné podlažia, podzemné garáže. Je potrebné overiť možnosť zastavania parcely a podmienky využitia na MČ Petržalka".

Nie je vôbec isté, či miesto cyklistickej dráhy na Kalinčiakovej bude hokejový štadión. Chcel by som vidieť tých poslancov, ktorí to odhlasujú. Pre túto lokalitu nebola robená dopravná štúdia. Možno je to od magistrátu len také bububu, aby sa vlastníci pozemkov vo vhodnejších lokalitých (pri letisku) prestali štorcovať.
Inak ale Dušan Galis už v marci povedal, že hokejový a futbalový štadión budú susediť.

Či už tam štadión bude alebo nie, kvôli tomuto bububu bude znova zahustená Petržalka. Dúfam, že aspoň na všetky tri lokality bude spracovaný územný plán zóny.

(obr.3 Sporné športové územie v katastri Nové Mesto, mapy vo všetkých obrázkoch (c) Google)


Bod 14 - Národný futbalový štadión

Toto je zhruba o tom, že Chrenko (Inter), Frimmel (starosta Nového Mesta), Laurinec(SFZ), Ďurkovský (mesto Bratislava), Kmotrík (Artmedia Petržalka), Černák (Slovan) sa dohodli spolupracovať pri výstavbe nového národného futbalového štadióna podpísaním memoranda (článok v Pravde obsahoval ešte pôvodné termíny: "Demolačné a búracie práce, budú mať "výkop" na jar 2007" a veľkolepé čísla - minimum 30 tisíc divákov).

Vklad mesta do projektu je opäť pozemok pre štadión a priľahlú infraštruktúru. Mesto nevlastnilo pôvodne pozemky pod štadiónom Tehelné pole, získalo ich trošku neštandardne od firmy TESAKO, s.r.o. založenej za účelom výstavby Národného futbalového štadióna. TESAKO dostalo za pozemky iné pozemky - pod športoviskami a halami Asociácie športových klubov Interu (viac v článku SME: Pôda bratislavských Pasienkov je na Karibiku ).

Neviem či výsledky slovenskej reprezentácie, alebo kvalita ligy nasvedčujú tomu, že takýto veľkolepý stánok potrebujeme. Niečo podobné si myslí aj Fico (prečítajte si záznam jeho stretnutia s Ďurkovským) a hovorí o podpore štadiónov aj mimo Bratislavy.

Oba projekty sa riešia aj na vláde. Tu je sedem stranový Návrh postupu realizácie.

Záver

Som zvedavý, či sa nájde nejaký novinár, ktorý zistí:

* Za koľko predalo cyklistický štadión Slov.združenie telesnej kultúry Slovenskému zväzu cyklistiky ? Prečo ho rovno neponúklo mestu ?
* Za koľko predal cyklistický štadión Slovenský zväz cyklistiky Strabagu (Ja som dostal echo, že pol miliardy, ale tomu odmietam uveriť) ?
* Predávajú športové zväzy svoje nehnuteľnosti formou verejnej ponuky ?
* Prečo mesto vymieňa pozemky so Strabagom 1:1 čo do rozlohy, prečo neboli použité znalecké posudky ?
* Ako vlastne vyzerá projekt (čísla, objemy, vizualizácie) hokejového štadióna/multifunkčnej haly ?

* Čo z toho má mestská časť Petržalka?


* Prečo mesto neponúklo pozemky pod športoviskami AŠK Inter najprv im, ale ignorujúc ich, to dostalo TESAKO, s.r.o. ?
* Kto to je Karol Černička (pôvodný spoločník a konateľ TESAKO, s.r.o.) ?
* Kto stojí za REALMENT EQUITY MANAGEMENT LIMITED, Cyprus (aktuálny spoločník TESAKO, s.r.o.) ?
* Ako vlastne vyzerá projekt (čísla, objemy, vizualizácie) národného futbalového štadióna ?
* Prečo je Vladimír Wänke stále členom predstavenstva spoločnosti Národný futbalový štadión, a.s. ?

* Čo všetko zmetie táto mašinéria?
* Čo bude s futbalovými štadiónmi a ihriskami Interu Bratislava a ostatných klubov (BCT, Štart a Nepočujúci) v tejto lokalite?
* Aký bude osud školy na Kalinčiakovej? Svojho času tam založili baseballové triedy a existovalo aj ihrisko. Darilo sa im, pokým ich niekto nezrušil.

Uvidíme, ako sa k tomu zajtra postaví mestská rada a potom o 2 týždne poslanci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?